Příloha: Příklady svatební zábavy

Tato stránka je kapitolou šablony Svatba.

Příklady svatební zábavy a tradice

Hádání nohy nevěsty
Následující úkol je pro ženicha. Ženich se odvede stranou a zavážou se mu oči. Potom se vybere několik žen včetně nevěsty a postaví se do řady. Ženichův úkol je podle hmatu poznat nevěstu podle nožky. Když k ženám postavíte tajně nějakého muže, je o zábavu postaráno.

Hádání zadku ženicha
Tento úkol je pro nevěstu. Nevěsta se odvede stranou a zavážou se jí oči. Poté se vybere pět mužů včetně ženicha a postaví se do řady. Pokud mají přítomní muži pásek, buď ho sundejte nebo navlékněte někomu jinému. Úkolem nevěsty je poznat ženicha podle zadku.

Hádání ženicha podle nosu
Tento úkol je opět pro nevěstu. Nevěsta se odvede stranou a zavážou se jí oči. Poté se vybere několik mužů včetně ženicha a postaví se do řady. Před ně se postaví velká plachta s otvory na nosy. Úkolem nevěsty je poznat ženicha podle nosu.

Sundávání podvazku
Nevěsta se posadí na židli a ženichovi se svážou ruce. Bez pomocí rukou musí ženich nevěstě sundat podvazek. Po úspěšném dokončení úkolu ho odhodí za sebe a kdo z přítomných mužů jej chytí, do roka se ožení.

Společné překonávání překážek
Nevěsta a ženich si obují po jedné brusli. Nohy se jim svážou dohromady a jejich úkolem je dostat se do vytyčeného cíle podle předem určené trasy. Cestou musí překonat různé překážky- mohou něco přeskakovat, podlézat, něco vypít, něco sníst. Můžete přidat i úkoly jako např. společné koupání dítěte ženichem, zatloukání hřebíku nevěstou, společné otevírání láhve vína apod.

Balónkový tanec
Dvojicím na tanečním parketu se přivážou ke kotníkům pánů nafouknuté balónky. Když začne hrát muzika, dámy se snaží propíchnout jiným tanečníkům balónky svými podpatky. Kterému páru balónek praskne, musí z kola ven. Vyhrává pár, kterému balónek zůstane celý.

Židlový tanec
Doprostřed parketu se dají židle. Musí jich být o jednu méně než je tanečníků. V párech se tančí kolem židlí, když přestane hudba hrát, musí si dámy sednout na židli. Dáma, která zůstala stát vypadává společně se svým partnerem. Po každém kole se ubere jedna židle a tančí se dál. Je dobré střídat rytmy hudby. Nakonec zůstanou na parketu páry dva a vyhrává pár, který si sedne jako poslední.

Kdy je čas na které tradice

Před obřadem:

  • Zkouška pro ženicha: před dveře nevěstina domu se připraví špalek se sekyrou a vedle láhev alkoholu. Podle toho, čeho se ženich chopí nejdříve se pozná, jestli bude pracovitý manžel nebo opilec.
  • Zkouška pro nevěstu: u domu ženicha se pro nevěstu připraví koště a hromádka smetí. Jestli se nevěsta chopí koštěte a začne zametat, bude dobrou hospodyní. Pokud hromádku překročí, bude líná.

Po obřadu:

  • Svatební špalír: po skončení svatebního obřadu se svatebčané seřadí do dvou řad a vytvoří uličku, kterou musí novomanželé projít. Mohou jim klást různé překážky – přelézání, podlézání, přeskakování různých předmětů.
  • Házení rýže: při průchodu svatebním špalírem hází svatebčané na novomanžele rýži, často spolu s okvětními lístky růží nebo jiných květin. To by mělo novomanželům zajistit štěstí, plodnost a hojnost.
  • Chomout a koule: když novomanželé vycházejí z obřadní síně, někdo ze svatebčanů nasadí ženichovi na krk chomout a k noze zamkne vězeňskou kouli. Klíček od ní samozřejmě schová a nevěsta dostane starý rezavý pilník nebo pilku na železo a musí se pokusit svého manžela osvobodit. Když se jí to nepodaří, musí si klíček vykoupit láhví alkoholu. Nevěsta může dostat také nesprávný klíč nebo svazek klíčů, z nichž žádný do zámku nepasuje. Pak musí vykoupit ženich další lahví.

Před svatební hostinou:

  • Jízda na trakaři:  při odjezdu na svatební hostinu několik svatebčanů předjede novomanžele, aby jim kousek od místa svatební hostiny zahradili cestu. Nepustí je dál, požadují od ženicha mýtné. Ženich může zaplatit lahví alkoholu, ale to je pro svatebčany málo. Proto je pustí pouze na trakaři. Trakař je vyzdobený proutky, fáborky, mašlemi a vystlaný starými peřinami. Ženich musí trakař s nevěstou dovést až na svatební hostinu, ostatní svatebčané by ho měli hlasitě povzbuzovat.
  • Střepy pro štěstí: před svatební hostinou někdo z personálu rozbije talíř. Ženich dostane do ruky smetáček, nevěsta lopatku a společnými silami musí střepy zamést a uklidit. Když se jim podaří namést všechny střepy na lopatku, může někdo z hostů do lopatky kopnout a oni musí začít znovu. Jde o zkoušku, zda budou novomanželé umět spolupracovat a zároveň by střepy měly přinést štěstí.
  • Hrníčky s tajemstvím: někdo z personálu přinese tácek s obrácenými hrníčky, pod každým je schovaný jeden předmět. Nejprve na jeden z hrníčků ukáže ženich a podle toho, co se uvnitř skrývá, se určuje, jaký bude v manželství. Potom se hrníčky na tácku zamíchají a vybírá nevěsta. Každý předmět pod hrníčkem symbolizuje určitý povahový rys. Například mince může znamenat chamtivost, ale i spořivost, prstýnek může představovat věrnost, šroubek pracovitost.. Významy lze přizpůsobit tomu, jestli si je vybere ženich nebo nevěsta, např. dámská náušnice odkrytá nevěstou může představovat marnivost, ženichem pak záletnictví.

Při svatební hostině:

  • Polévka pro novomanžele: číšník uváže novomanželům kolem krku jeden obrovský ubrus a přinese jim polévku na jednom talíři. Dostanou také jen jednu lžíci, která může být navíc děravá. Novomanželé krmí navzájem střídavě jeden druhého. Prokazují tak, že se v životě budou dělit rovným dílem a budou jeden druhému oporou.
  • Krájení dortu: po obědě novomanželé společně rozkrojí svatební dort. Nevěsta drží v ruce nůž, ženich se přidržuje nevěstiny ruky. To symbolizuje spolupráci při domácích pracích. Mohou mít také oba ruku na noži, pak podle pověry ten, který má ruku nahoře, bude hlavou rodiny. Vzájemně se dortem krmí, první sousto dostane nevěsta. Hosté by neměli svatební dort odmítnout.
  • Dárky matkám: Ženich a nevěsta věnují svým matkám (ženich matce nevěsty a nevěsta matce ženicha) další menší dorty spolu s poděkováním za výchovu a péči.
  • Vybírání peněz:

Do střevíčku: někdo ze svatebčanů sundá nevěstě střevíček a vybírá do něj peníze. Kdo dá nejvíc, získává právo zatančit si s nevěstou.

Tanec s nevěstou: u tanečního parketu je připravená kasička (talířek, hrníček) a každý, kdo si zatančí s nevěstou, musí zaplatit.

Podvazek: je vyhlášena dražba nevěstina podvazku. Kdo dá nejvíc, může nevěstě podvazek stáhnout z nožky.

Věštba: do sálu přichází osoba v přestrojení za cikánku a zábavnou formou vykládá svatebčanům osud z karet nebo věští z ruky či křišťálové koule. Za své služby vybírá peníze, které pak předá novomanželům.

Dívka s miminkem: na svatební hostině se objeví chudá otrhaná dívka s panenkou zabalenou v zavinovačce. Uhodí na ženicha, že dítě je jeho a protože ji nechal, nemá teď dost peněz, aby dítě mohla uživit. Obchází svatební hosty a vtipným způsobem od nich vybírá příspěvky pro dítě a zastrkuje je do zavinovačky. Nakonec se rozhodne nechat dítě ženichovi, předá ho do rukou nevěsty a odchází.

Odhozená milenka: mezi svatebčany vtrhne dívka s vycpaným břichem a udělá ženichovi scénu, že ji přivedl do jiného stavu, slíbil, že si ji vezme, ale zmizel. Má s sebou bratra, který vyhrožuje, že je třeba očistit dívčino jméno. Svatebčané musí ženicha vykoupit. Vybrané peníze jsou později předány novomanželům.

Odpolední a večerní zábava:

  • Přijetí nevěsty mezi vdané ženy: všechny vdané ženy utvoří na tanečním parketu kruh kolem nevěsty, na závěr tance jí předají koště a slíbí, že na příští slet čarodějnic ji vyzvednou.
  • Přijetí ženicha mezi ženaté muže: ženatí muži předají novopečenému ženáči papuče a doutník a slíbí, že až půjdou do hospody na pivo, zastaví se pro něj.
  • Odevzdávání klíčů: svědek během hostiny prohlásí, že nyní je nevěsta již vdaná a všichni, kdo mají klíč od jejího bytu, ho musí odevzdat. Vstanou všichni muži a odevzdají klíč do příslušného košíčku. Když přijdou na řadu klíče od ženichova bytu, vstane jen starší dáma a jeden muž.
  • Přebalování panenky: novomanželé musí projevit své rodičovské předpoklady. Dostanou malou panenku v podobě miminka a potřeby na přebalování. Společnými silami se musí pokusit miminko přebalit.
  • Hospodyňka v kuchyni: nevěsta se musí umět otáčet v kuchyni. Do několika kelímků se nasypou různé bílé substance. Například cukr, sůl, mouku, škrob a krupice. Nevěsta je bude muset pohledem poznat a pojmenovat správné ingredience.
  • Šikovná hospodyňka: několik mužů se postaví do řady, každý má v ruce nějaký kuchyňský předmět (vařečku, naběračku, cedník atd.). Poslední v řadě drží ohřátý párek se staženou slupkou. Nevěsta musí správě uhodnout všechny předměty.
  • Hledání kolíčků: nevěsta má zavázané oči a hledá kolíčky na oblečení svého ženicha. Ty jsou umístěny na neobvyklých místech. Zapojit můžete i více svatebčanů a soutěžit, kdo najde všechny kolíčky jako první.
  • Kde je můj miláček: ženich s nevěstou, další manželské dvojice i ostatní páry se postaví zády k sobě, aby se navzájem neviděli. Každá žena postupně vyhledává svůj protějšek tak, že vykřikne „Kde je můj miláček?“, aniž by vyslovila jeho jméno. Zareagovat by měl správný muž. Páry, které se našly, hru opouští, ostatní pokračují, dokud se nenajdou.
  • Balónky s tajemstvím: k této hře je zapotřebí několik balónků, do každého se vloží otázka týkající se novomanželů a nafouknuté se připraví na jedno místo. Svatebčané vytvoří dva týmy. Jeden hráč z každého týmu musí doběhnout k balónkům, jeden z nich prasknout, přečíst otázku a správně ji zodpovědět. Odpověď se zapíše, hráč běží zpět a pokračuje další. Vyhrává ten tým, který jako první doběhne a správně odpoví na všechny otázky.
  • Únos nevěsty: velmi rozšířený a oblíbený zvyk na svatbách. V průběhu oslavy několik svatebčanů unese při nepozornosti ženicha nevěstu. Ten ji pak musí hledat a od únosců vykoupit. Většinou bývá nevěsta unesena do nepříliš vzdálené hospůdky a ženich ji vykoupí tím, že zaplatí za únosce tamní útratu. Únosci by měli ženichovi zanechat indicie pro snadnější hledání a ten by si měl pospíšit, aby celá akce netrvala příliš dlouho. Ostatní svatebčané by se mohli začít nudit.
  • Házení svatební kytice: ke konci oslavy se nevěsta postaví zády ke svatebčanům a přes levé rameno přehodí svou svatební kytici. Svobodné dívky se snaží chytit kytici pro sebe. Ta, které se to podaří, se do roka vdá. Podle tradice by svatební kytice nikdy neměla spadnout na zem, takže když neletí právě směrem k neprovdané dívce, může ji zachytit i padesát let ženatý dědeček, aby bylo zaručeno štěstí novomanželů.
  • Přenášení nevěsty přes práh:po konci svatební oslavy, při vstupu do společného domova, musí ženich nevěstu přenést přes práh, aby zahnal zlé duchy, kteří se mohou skrývat za dveřmi, pod prahem či nevěstě pod sukní.
  • První taneční sólo: První pár, který vstoupí na taneční parket jsou nevěsta a ženich – jim patří také první sólo. Skladba bývá často symbolickou skladbou jejich dalšího společného života. Při tomto společném tanci nevěsta neodkládá svoji svatební kytici.

Pokračovat na další kapitoluPříloha: Ukázky úředních dokumentů.
Zpět na přehled obsahu šablony Svatba.

Vylepšete komentářem tento obsah.






judi slot gacor Slot88 slot pulsa slot terpercaya slot gacor joker123 slot deposit pulsa slot gacor 2022
langkah curang Savaya303 login Joker123 slot gacor hari ini slot pulsa slot pulsa tanpa potongan slot pulsa slot pragmatic play Joker123